pro návštěvníky
krátce o vile
Milí zájemci o návštěvu Trmalovy vily,
od ledna 2025 jsme pro vás připravili nové pevné otevírací hodiny a termíny komentovaných prohlídek.
OTEVÍRACÍ DOBA PRO VEŘEJNOST (zpřístupnění vily, výstav, knihkupectví, zahrady):
- v pracovní dny ÚT, ST, ČT od 12:00 do 17:00 (kromě svátků)
- vstupné dobrovolné
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY VILY (rozsah výkladu cca 3/4 hodiny):
- v pracovní dny ÚT, ST, ČT v 16:00 (kromě svátků)
- vstupné v hotovosti 100 Kč / snížené (studenti, senioři) 50 Kč
- každou první SO a NE v měsíci ve 14:00 (kromě svátků)
- vstupné v hotovosti 120 Kč / snížené (studenti, senioři) 60 Kč
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY MIMO VÝŠE UVEDENÉ PEVNÉ TERMÍNY:
- vstupné v hotovosti 160 Kč / snížené (studenti, senioři) 80 Kč
- požadovaný termín je nutné objednat předem e-mailem nebo telefonem na jednom z těchto kontaktů
E-mail: produkce@foibos.cz
Tel.: +420 274 777 305
Mobil: +420 775 234 343
Prohlídky pro školy: PO - PÁ dopoledne (po předchozím objednání)
Vstup zdarma: děti do 6 let, držitelé ZTP a členové AMG
Vilu najdete na adrese: Vilová 11, Praha 10 - Strašnice
Trmalova vila je ukázkou špičkové vilové architektury první poloviny 20. století, podobně jako Müllerova, Bílkova a Rothmayerova vila. Ze všech domů-muzeí v Praze je Trmalova vila z let 1902 – 1903 nejstarší památkou ze všech a je vynikající ukázkou série vil a domů, které Jan Kotěra navrhl začátkem 20. století a mezi které dále patří například Fröhlichova vila v Černošicích, Máchova vila v Bechyni či Suchardova vila s ateliérem v Praze.
Všechny jmenované vily se nesou na vlně Kotěrovy citlivé a bohaté tvorby. Jsou unikátním příkladem sjednocení secesního geometrického ornamentu, anglické venkovské architektury a slovanské tradice. V Trmalově vile můžeme tyto charakteristiky pozorovat na mnohých půvabných detailech – návštěvníka přicházejícího k domu zaujme polygonální rizalit a arkýř, vysoké komíny, hrázděné štíty i vikýře a malované vyřezávané lomenice. Rozsáhlou a malebnou zahradu navrhl zároveň s domem sám Jan Kotěra. Stavbu tak obklopují křivky cestiček a okrasných keřů a spojují se s ní v harmonický celek. Stranou architekt umístil roubenou stavbu kůlničky s prostory pro hospodářská zvířata.
Kotěra pojímal svou architekturu jako tzv. Gesamtkunstwerk, celkové umělecké dílo, v němž musí sebemenší detail navrhnout sám autor. Stejně jako jeho jiné realizace, i Trmalova vila se může pyšnit dekorativně pojatým schodištěm s geometrickými a florálními ornamenty, střídajícími důmyslně rytmická pole pestrých barev.
Dnešní okolí domu se od dob Františka Trmala poněkud proměnilo, původně byl totiž postaven v nově založené zahradní čtvrti, která vyrostla na místě bývalých polí.
Stálou výstavní expozicí Trmalovy vily je Jan Kotěra – učitel bydlení, která nás provází jak Kotěrovými vilami a rodinnými domy a ukázkami nábytkové tvorby. Vedle této expozice probíhají ve vile další architektonické a umělecké výstavy.
Trmalovy vila je sídlem Kotěrova centra architektury a nakladatelství FOIBOS BOOKS. Je také kulturním, společenským a občanským centrem Prahy 10.
galerie


