logo trmalovy vily logo trmalovy vily F

o nás

foibos books s.r.o.

Logo společnosti FOIBOS Books s.r.o.

Jsme agentura, která se specializuje na prezentaci a propagaci architektonického dědictví prostřednictvím výstav, přednášek a vydáváním publikací. V minulých letech jsme připravili úspěšné projekty Slavné vily všech krajů České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. V rámci projektu Slavné stavby jsme vydali knihy o stavbách Prahy 2, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 10, Praha-Troja, Prostějova a Českých Budějovic. Také vydáváme monografie významných architektů jako jsou Jan Kotěra, Jože Plečnik, Theodor Petřík.

V současné době představujeme české památky UNESCO. Již jsme vydali Třebíč, Holašovice, Telč, Lednicko-valtický areál, Kutnou Horu, Zelenou Horu a v nejbližší době chystáme vydání o Praze a Průhonickém parku. Každý rok se snažíme pojmout tematicky - tak jsme již uspořádali Rok Jana Kotěry, Rok lidové architektury, Rok lázeňské architektury a mnoho dalších. Letos jsme se zaměřili Poctu památkové péči od roku 1989. Dlouhodobě spolupracujeme s Národním památkovým ústavem a galerijními a muzejními institucemi v celé republice i za jejími hranicemi.

Úzce spolupracujeme s historiky a teoretiky architektury (Prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., PhDr. Daniela Karasová, CSc., Prof. Ing. arch. Petr Ulrich, arch. Zdeněk Lukeš a mnoho dalších), ti se podílí na publikacích, výstavách, přednáškách, architoulkách. Sídlíme v Trmalově vile ve Strašnicích.

kotěrovo centrum

Logo Kotěrova centra

Orientuje především na oblast architektury jako na součást kulturního dědictví, a to na literární prezentaci významných architektonických děl, bez ohledu na to, zda se jedná o soubor staveb v rámci větších územních celků nebo o stavbu jedinou a bez ohledu na dobu jejich vzniku.

Tituly edice pojednávají o architektonických dílech zejména z hlediska jejich architektonického řešení a hodnoty, historických, společenských, kulturních a slohotvorných souvislostí a s akcentem na osobnosti tvůrců, případně stavebníků, kteří se na jejich vzniku podíleli, nikoli z hlediska inženýrsko-technických aspektů. Součástí edice mohou být i literární portréty architektů či tvůrců příbuzného zaměření.

Tematickou náplň tvoří také prezentace vztahu architektury k souvisejícím oblastem lidské činnosti, jako je například životní prostředí, krajinářství, zahradní architektura, regionální problematika, etnografie, užité umění, sklo, design a podobně…

Sídlíme v Trmalově vile, kde pořádáme výstavy a besedy o architektuře a jejich tvůrcích. Tento rok pořádáme večery s osobností a postupně představujeme osobnosti, které působí, či působili na Praze 10.

zaměstnanci

608 029 741
Wo.janota@foibos.cz
Dr. Oldřich Janota
ředitel Kotěrova centra architektury, o.p.s.
Wl.jiratova@foibos.cz
PhDr. Lenka Jirátová
jednatelka, FOIBOS BOOKS, s.r.o.
274 777 305
We.henkrichova@foibos.cz
Mgr. Eva Henkrichová
manažerka projektů
Ondřej Grygar
grafik
Jaroslav Turek
grafik
Eva Břicháčková
stylistická korektorka
Wprodukce@foibos.cz
Mgr. Eva Šinclová
produkční, manažerka projektů
608 460 566
Wm.pichova@foibos.cz
Markéta Pichová
produkční
^
design by
© FOIBOS Books s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.