logo trmalovy vily logo trmalovy vily F

dění ve vile

Svatby, oslavy a pracovní večírky v Trmalově vile

31.01.2019 - 31.12.2019Právě probíhá

Hledáte vhodné místo pro uspořádání svatebního obřadu, narozeninové oslavy nebo pracovního večírku v Praze 10? Pár minut od stanice metra Strašnická nabízíme ke krátkodobému pronájmu krásné prostory Trmalovy vily přesně pro tyto účely.

Výstava fotografií "Umělecká díla a intervence v dejvickém kampusu"

23.10.2019 - 15.11.2019Právě probíhá

Ve středu 23. října se v prostorách Trmalovy vily uskuteční vernisáž výstavy fotografií s názvem "Umělecká díla a intervence v dejvickém kampusu", na kterou jste srdečně zváni!

Kurátorem výstavy je Doc. akad. mal. Vratislav Ševčík a autorem fotografií je Miloš Sedláček.

Výstava dále potrvá do 15. listopadu.

Letní slavnost v zahradě Trmalovy vily

08.09.2019

U příležitosti začátku školního roku a slavení 20 let otevření Trmalovy vily pro veřejnost zpestříme návštěvníkům druhou zářijovou neděli bohatým programem v zahradě Trmalovy vily, kde bude i pro ty nejmenší přichystaná spousta zábavy.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout historické automobily pana Jana Úředníčka, zúčastnit se zajímavé besedy o automobilových veteránech a za hudebního doprovodu žáků Základní umělecké školy Olešská oslavit toto krásné kulaté výročí Trmalovy vily.
Klub českých a slovenských spisovatelů představí projekt Děti Praze/ Cena hlavního města Prahy a Klubu českých a slovenských spisovatelů za nejlepší dětský autorský počin roku - vernisáž a čtení ze soutěžních příspěvků.
Součástí programu bude také vernisáž výstavy žáků ZUŠ Olešská, kteří představí své výtvory letošního plenéru pořádaného panem Josefem Dudkem.

Trmalova vila je 16. 8. uzavřena

16.08.2019

Vila i zahrada je dne 16. 8. z důvodu konání soukromé akce pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Česká moderna ve fotografii od Pedra

08.07.2019 - 31.07.2019

Výstava specificky laděných fotografií české architektury přelomu 19. a 20. století.

Moje indická rodina

23.07.2019

Zveme Vás na druhý podvečer z cyklu Cestopisné úterky v Trmalově vile. Tentokrát Vás pan Petr Koudelka ve svém povídání zavede do Indie, kde žije část jeho rodiny.
Akce se koná 23. července 2019 od 18:00 v Trmalově vile.
Rezervace na mail: e.sinclova@foibos.cz. Vstupné je 50,-.

Brazílie očima prof. Vladimíra Šlapety

09.07.2019

Kotěrovo centrum architektury a MČ Praha 10 Vás srdečně zvou na večer z cyklu Cestopisné úterky v Trmalově vile - Brazílie očima prof. Vladimíra Šlapety. V úterý 9. července 2019 od 18:00 v Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10.

Vernisáž výstavy Kitsch & Camp, Paintings & Puzzles

04.06.2019 - 28.06.2019

Belgický umělec Tapiaco bude v červnu vystavovat své obrazy v Trmalově vile. Slavnostní vernisáž proběhne 4. června od 18:00 ve vile. Všichni jste srdečně zváni.

Třešňobraní v Trmalově vile

24.06.2019

U příležitosti dozrávání třešní na stromě v zahradě Trmalovy vily vás zveme na jeho společné očesávání spojené s venkovním piknikem.
S sebou si přineste košíky, malé zavařovací skleničky, deky, třešňové recepty pro ostatní návštěvníky nebo přímo vlastní třešňové výrobky.
Těšit se můžete na ochutnávku třešňových koláčů a výrobu třešňové marmelády.
V případě, že by počasí nepřálo úplnému dozrání třešní, tak bude včas stanoven náhradní termín.
Vstupné na akci je dobrovolné.
Jak jsme se již dříve obávali, tak budeme nuceni Třešňobraní v zahradě Trmalovy vily přesunout na pozdější termín a to na pondělí 24. června. Bohužel nám třešně kvůli horšímu počasí konce května nestihly dostatečně uzrát. Děkujeme za pochopení a budeme se těšit na vaši návštěvu.

Třešňobraní v zahradě Trmalovy vily - fotografie

24.06.2019

Třešňovou sezónu měli návštěvníci Trmalovy vily možnost zakončit při letošním Třešňobraní, kdy ochutnali různé druhy třešňových koláčů, kynuté knedlíky plněné třešněmi, čerstvou marmeládu a samozřejmě třešně přímo ze stromu. K tomu akci hudebně doprovodili žáci ZŠ Jakutská pod vedením paní učitelky Foltové a žáci paní Macourkové ze ZUŠ Olešská za klavírního doprovodu paní Lecianové. Všem účastníkům i návštěvníkům moc děkujeme za hezkou odpolední akci.

Svatojánský večer v Trmalově vile

23.06.2019

Kotěrovo centrum architektury a Městská část Praha 10 Vás srdečně zvou na Svatojánský večer v Trmalově vile.
Můžete se těšit na tvořivou dílničku paní Hanky Maříkové, ve které si vyrobíte vlastní lampionky a amulety.
Následně Divadelní spolek Ty-já-tr zahraje představení Sen noci Svatojánské podle věhlasné hry od Williama Shakespeara. Připraveny budou ohníčky k opékání buřtů a budete mít také možnost natrhat si bylinky ze zahrady Trmalovy vily.

Svatojánský večer v Trmalově vile - fotografie

23.06.2019

V neděli 23. června jsme v zahradě Trmalovy vily přivítali jaro během Svatojánského večera plného bylinek, ohně a kouzel. Paní Maříková předvedla, co vše se dá s bylinkami provádět a na závěr zahrál divadelní spolek Ty.já.tr. ukázku z představení Sen noci svatojánské. Všem zúčastněným moc děkujeme.

Osobnosti spolku Mánes na Vinohradech

09.06.2019

V neděli 9. června bude paní Oplatková provádět vilovými koloniemi v ulicích Šrobárova, Bratří Čapků a Benešovská.
Po stopách významných osobností této části Prahy se s ní můžete vydat v 16:00 ze zastávky Orionka. Čeká vás zajímavé povídání o obyvatelích i stavbách.
Rezervaci míst na vycházku proveďte prosím na mail: e.sinclova@foibos.c

Z vernisáže Kitsch and Camp

04.06.2019

Od 5. června do 30. června 2019 je k prohlédnutí v Trmalově vile výstava malíře známého pod pseudonymem Tapiaco. Výstava nese název Kitsch and Camp a byla slavnostně zahájena 4. června 2019. Fotografie z této vernisáže k prohlédnutí zde.

Mladé Strašnice

24.04.2019 - 24.05.2019

Žáci Základní umělecké školy Olešská představují své architektonické projekty, které by mohly zkvalitnit život obyvatel Prahy 10.

Trmalova vila,Vilová 11
Praha 10 - Strašnice
Zahájení ve středu 24. dubna 2019 v 18 hodin
Výstava potrvá do 24. května

Výtvarný obor ZUŠ Olešská se již řadu let specializuje na přípravu žáků ke studiu architektury. Nejen středoškoláci, pro které je tato volitelná specializace určena, ale i žáci základních škol projevují zájem o tento obor. Proto dostali, na konci června loňského roku, domácí úkol na prázdniny - všímat si svého okolí a navrhovat změny tam, kde by to přispělo ke zlepšení kvality života. V září přinesli řadu pozoruhodných nápadů, které pak realizovali ve formě architektonických modelů. O jejich mimořádné kvalitě, která daleko přesahuje úroveň odpovídající jejich věku, se můžete přesvědčit na výstavě v Trmalově vile.

Vernisáž výstavy Mladé Strašnice - fotografie

24.04.2019 - 24.05.2019

V hojném počtu jsme ve středu 24. dubna slavnostně zahájili výstavu žáků Základní umělecké školy Olešská sídlící v Praze 10. Studenti v čele s panem učitelem Josefem Dudkem během školního roku připravili projekt, ve kterém pomocí architektonických modelů představují změny, které by mohly být provedeny v rámci zlepšení kvality života v Praze 10.
Výstavu budete moci v Trmalově vile navštívit do 24. května 2019.
Za fotografie děkujeme také panu Janu Silvarovi.

Den matek v Trmalově vile aneb květinový den

12.05.2019

Přemýšlíte, čím udělat maminkám radost v tento sváteční den? Nebo byste si ráda udělala radost Vy sama?

Přijďte s rodinou v neděli 12. května od 15:00 do Trmalovy vily. V její zahradě bude pro děti připravena dílnička, ve které za pomoci paní Martiny Adlerové mohou maminkám vlastnoručně vyrobit originální přáníčka.

Pro rezervaci míst na workshop prosím pište do pátečního odpoledne na mail e.sinclova@foibos.cz.
Květinový workshop bude zpoplatněn, více informací na mailu. Děkujeme za pochopení.

Osobnosti spolku Mánes na Vinohradech

09.05.2019

Ve čtvrtek 9. května Vás zveme na další přednášku z cyklu Cesty Mánesáků.

Tentokrát bude paní Oplatková povídat o osobnostech spolku Mánes na Vinohradech, o obyvatele vilové kolonie Stavebního družstva spisovatelů, novinářů a stavebního Družstvo Záložna od architektů Pavla Moravce, Tomáše Pražáka a Ladislava Machoně.

Večer se tradičně uskuteční v Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10 od 18:00.

Rezervace na mail: e.sinclova@foibos.cz. Vstupné je 50,-.

Kamil Roškot, vedoucí skupiny architektů SVU Mánes

29.04.2019

Výrazný meziválečný architekt Kamil Roškot vystudoval stavitelství na německé i české technice v Praze, později i filozofii a dějiny umění na UK, kresbu u Maxe Švabinského a architekturu na AVU u Jana Kotěry. Ve 20. letech podnikl řadu studijních cest po Evropě, stal se členem SVU Mánes a stál u zrodu Sdružení architektů. Přestože patřil ke starší generaci, byl jedním z předních funkcionalistů, který se však nebál odkazovat k tradici. Od kubismu se jeho dílo vyvinulo k ryze moderně čistému pojetí stavební hmoty. Od roku 1928 byl předsedou Asociace akademických architektů.

Více se o tomto významném architektovi můžete dozvědět na přednášce prof. Ing. arch. Vladimíra Šlapety přesně v den 133. výročí Roškotova narození 29. dubna 2019 od 18:00 v Trmalově vile.

Kapacita míst je omezena, proto prosíme o včasnou rezervaci na mail e.sinclova@foibos.cz. Vstupné je 50,-.

Velikonoce u Trmalů

13.04.2019

Kotěrovo centrum architektury, Polabské muzeum, Folklorní soubor šáteček a Městská část Praha 10 Vás srdečně zvou na Velikonoce u Trmalů.
Velikonoční odpoledne se odehraje v Trmalově vile a přilehlé zahradě, kde se svým tanečním a hudebním programem vystoupí Folklorní soubor Šáteček.
Těšit se můžete na ochutnávku tradičním polabských potravin a Postřižinského piva. Na programu bude také povídání o tradičním slavení Velikonoc v oblasti Polabí, odkud pocházel první majitel vily František Trmal. Návštěvníky čeká výstavka kraslic paní Hany Maříkové, která na místě předvede svou tvorbu.
Sami si můžete vyzkoušet výrobu malovaných vajíček různými technikami.

Velikonoce u Trmalů

13.04.2019

Sobotní odpoledne 13. dubna se v Trmalově vile neslo v duchu slavení Velikonoc. S paní Hankou Maříkovou měli návštěvníci možnost nazdobit kraslice, nechybělo pletení pomlázek, výstava o postní době a slavení Velikonoc s výkladem pana ředitele Jana Vindušky a paní Jany Hrabětové z Polabského muzea. K tomu všemu zahrál a zazpíval Folklorní soubor Šáteček.
Všem, kteří se nenechali odradit zimou a do Trmalovy vily zavítali moc děkujeme. V neposlední řadě děkujeme také Rodinné farmě Královi za krásná vajíčka, Pekařství Strašnická za výborné mazance a beránky a Pivovaru Nymburk za vynikající Postřižinské pivo.
Fotografie z akce si zde můžete prohlédnout.

Prvorepublikové kostýmy

25.03.2019 - 07.04.2019

Kotěrovo centrum architektury, FOIBOS BOOKS a Barrandov studio a.s. si Vás dovolují pozvat na zahájení výstavy Prvorepublikové kostýmy, které se uskuteční 25. března 2019 od 18:00 v Trmalově vile.
Zapůjčené exponáty jsou připomenutím módy první republiky

Výstavu zahájí Oldřich Janota, Jakub Zíka, Petr Krajči.
V rámci vernisáže se uskuteční křest publikace
Slavné stavby Prahy 5 – Barrandov.
Výstava potrvá do 7. dubna 2019.

20. výročí otevření Trmalovy vily pro veřejnost

01.04.2019

Kotěrovo centrum architektury o.p.s, FOIBOS BOOKS s.r.o. a Městská část Praha 10 si Vás dovolují co nejsrdečněji pozvat na slavnostní setkání u příležitosti 20. výročí otevření Trmalovy vily pro veřejnost

Těšit se můžete na výstavu fotografií z archivu Trmalovy vily s připomenutím významných událostí, které se v Trmalově vile za 20 let od jejího otevření pro veřejnost odehrály a na vzpomínání dlouholetých přátel Trmalovy vily.

Nebude chybět hudební vystoupení jazzového a popového dua Terezy Janouškové a Njegoše Stanjeviče, hudební představení Zdeňka Taublera, Petra Kodla a pěveckého sboru studentů Křesťanského gymnázia.

Slavností provede Václav Žmolík.

Záštitu nad setkáním převzali místostarostové MČ Praha 10 Ing. Petr Beneš a MgA. David Kašpar.

Fotografie z této akce si zde můžete prohlédnout, za některé vděčíme paní Anně Oplatkové a za některé Janu Silvarovi.

Vernisáž výstavy Prvorepublikové kostýmy

25.03.2019

V pondělí 25. března byla za účasti pana Jakuba Zíky, mluvčího Barrandov Studio a.s., Lukáše Herolda, radního MČ Praha 5, Petra Krajčiho, editora publikace Slavné stavby Prahy 5 Barrandov a zástupců ČSOB slavnostně zahájena výstava Prvorepublikové kostýmy a pokřtěna publikace Slavné stavby Prahy 5 Barrandov. Fotografie z této události si zde můžete prohlédnout. za fotografie děkujeme také panu Janu Silvarovi.

Otakar Novotný, významný český architekt, tvůrce Mánesa

11.03.2019

Architekt, který prošel řadou architektonických moderních směrů. Otakar Novotný studoval na ČVUT a pracoval jako asistent u Jana Kotěry. Jeho první realizace jsou ovlivněny holandskou režnou architekturou a také geometrickou modernou. Experimentoval také s kubismem, přes který se dostal k purismu a funkcionalismu. V meziválečném období pedagogicky působil na AVU a nakonec jako profesor na UMPRUM (1929), kde v letech 1935–1937 zastával funkci rektora. Nejplodnějším bylo členství v SVU Mánes (byl i dlouholetým předsedou), pro který v Praze na břehu Vltavy realizoval působivou funkcionalistickou budovu S. V. U. Mánes (1928–1930).

Více se o tomto významném architektovi a předsedovi SVU Mánes můžete dozvědět na přednášce prof. Vladimíra Šlapety v Trmalově vile v pondělí 11. března od 18:00.

Rezervace míst na mail: e.sinclova@foibos.cz
Vstupné je 50,-.

Otakar Novotný, významný český architekt, tvůrce Mánesa - fotografie

11.03.2019

V pondělí 11. března se měli návštěvníci Trmalovy vily možnost zúčastnit přednášky prof. Vladimíra Šlapety o významném českém architektovi, tvůrci budovy Mánes, Otakaru Novotném. Povídání bylo doplněno také vzpomínáním vnuků Otakara Novotného Ing. arch. Tomáše Novotného a Dr. Martina Novotného. Zde si můžete prohlédnout fotografie zachycující některé okamžiky tohoto večera.

Adolf Benš, významný žák Jana Kotěry a Josefa Gočára

14.02.2019

Benš byl postupně žákem Jana Kotěry a Josefa Gočára, v důsledku toho pak přešel ve dvacátých letech od českého kubismu svého mládí do konstruktivistické dospělosti. Benš navrhl a postavil širokou škálu úkolů, od návrhů mostů s širokým rozponem až po sociální obydlí pro zaměstnance společnosti Baťa, vedle řady kubizujících vil pro střední vrstvu, z nichž nejvýznačnější byla Divišova vila (1929–1930).

Více se o tomto avantgardním architektovi můžete dozvědět na přednášce autora publikace Adolf Benš (1894-1982). architektonické dílo prof. Vladimíra Šlapety v Trmalově vile ve čtvrtek 14. února od 18:00.

Rezervace míst na mail: e.sinclova@foibos.cz
Vstupné je 50,-.

Čestmír a Lubomír Šlapetové - vily a kulturní stavby

22.01.2019

Kotěrovo centrum architektury, Městská část Praha 10 a Hlavní město Praha Vás srdečně zvou na přednášku profesora Šlapety o Čestmíru a Lubomíru Šlapetovi. Akce se uskuteční 22. ledna v Trmalově vile od 18:00. Všichni jste srdečně zváni.

XVIII. Salon Jana Kotěry

18.12.2018

Co nejsrdečněji Vás zveme na tradiční setkání s Janem Kotěrou, zakladatelem moderní české architektury. Jako již dříve, proběhne i tentokrát pokládání květin na hrob architekta Kotěry na Vinohradském hřbitově od 14:00.

Od 18:00 se uskuteční setkání s Janem Kotěrou a jeho tvorbou v Trmalově vile. Přednáší Ing. arch. Zdeněk Lukeš.

Těšit se také můžete na hudební doprovod v podání studentky Gymnázia a hudební školy hlavního města Prahy a na vernisáž výstavy Stavby století republiky v Praze 10.

Místa na tuto akci prosím rezervujte na mailové adrese e.henkrichova@foibos.cz nebo na tel. 777 100 557.

XVIII. Salon Jana Kotěry - fotografie

18.12.2018

V úterý 18. prosince jsme připravili Salon Jana Kotěry, tentokráte již XVIII. a to tradičně na den narozenin tohoto velikána moderní české architektury, učitele desítek našich významných architektů.

O jeho životě a hovořil ing. arch. Zdeněk Lukeš a večer hudebně doprovodila Julie Rimarčiková a Barbora Pudlovská.
Fotografie z Vinohradského hřbitova od Soni Fürstové si zde spolu s fotkami z Trmalovy vily můžete prohlédnout

Doma u Františka Veselého a Josefa Bicana

06.12.2018

Ve čtvrtek 6. prosince od 18:00 Vás zveme na další ze vzpomínkových večerů v Trmalově vile. Tentokrát se zaměříme na sport. Bývalý známý sportovní komentátor Jaroslav Suchánek povypráví o fotbalistech pražské Slavie Františku Veselém a Josefu Bicanovi. Pokud jste fanoušky SK Slavia, tak si jistě přijdete na své.
Za fotografie, které si zde můžete prohlédnout, vděčíme panu Janu Silvarovi.

Svatomartinský večer v Trmalově vile

11.11.2018

Srdečně Vás zveme do Trmalovy vily na ochutnávku Svatomartinských vín z vinařství Znovín. Současně bude probíhat křest publikace Stavby století Čech, Moravy a Slezska 1918-2018. Těšit se také můžete na výstavu Chvilky s Itálií fotografa Pavla Koppa, kterými vzpomíná na Miroslava Horníčka svého blízkého přítele, jenž by letos oslavil sté narozeniny.

Neděle 11. listopadu se celá nesla v duchu slavení svátku sv. Martina. V Trmalově vile jsme si jej připomněli svatomartinskými rohlíčky, ochutnávkou svatomartinského vína a křtem všech, v poslední době vydaných, publikací.

Fotografie jsou zde k prohlédnutí.

Doma u Miroslava Horníčka

07.11.2018

Srdečně Vás zveme na vzpomínková večer o Miroslavu Horníčkovi. Povídat o herci, spisovateli, dramatikovi a režisérovi bude jeho dlouholetý přítel Ing. Pavel Kopp - fotograf, obchodník a diplomat. Hudební doprovod zajistí Pavel Půta a Andy Seidl.

Výstava Trojí úhel pohledu a její vernisáž 12. října

12.10.2018 - 05.11.2018

Srdečně Vás zveme jménem pořadatelů i tvůrců výstavy Trojí úhel pohledu na slavnostní zahájení této expozice, která se koná v pátek 12. října v 19:00 v Trmalově vile.

Něco o autorech:

Mgr. Milan Galia *1990

2010-2011 ČVUT Fakulta architektury, obor: Architektura a urbanismus
2012 AMU obor: Scénografie
2013-2018 Univerzita Karlova obor: Obecná teorie a dějiny umění a kultury, obor: Dějiny křesťanského umění

Malíř nastupující generace, který žije a pracuje v Praze.
Tvorbu charakterizují dvě linie, čistě vizuální a strukturálně abstraktní. Podstatná je práce s dynamikou figury, malířským gestem, vztahem prostorem a figury a zejména barvou. Vystavená díla jsou vybrané dílčí studie, jsou to experimenty, ze kterých poději čerpá pro svou další tvorbu.
Zobrazivá linie tvorby pak zahrnuje náměty dotýkající figury, architektury a města, interiérů, krajiny. V případě samostatných aktů, povětšinou studijního charakteru, je cítit silná výstavba figury a její vztah k okolnímu prostoru. Figurální kompozice mají často i existenciální podtext a vznikají spontánní komentáře k lidskému údělu.
Hnacím motorem zůstává autorův nevyčerpatelný vztah k realitě, neustálé hledání a nalézání základních zákonitostí figury. Snaha zpřístupnit svůj způsob nazírání, uchopení prostoru, figury, myšlení a cítění divákovi. Divákovi nabízí konfrontaci s jinou interpretací reality v dnešním desintegrovaném světě a vyvedení z myšlenkového stereotypu vidění. Malířský jazyk se stává prostředkem individuálního vyjádření i nevyčerpatelným médiem, které zprostředkovává vztah člověka k okolnímu světu.

Seznam výstav:

2011 - zámek Chvaly 2014 - Cool-vine club Praha - Dual - individual
2012 - Lichtenštejnský palác-Praha -Budova AMU 2015 - kavárna Jarda Mayer - Jak to vyšlo!
2013 – Neoluxor - Praha 2015 - KTF UK - Městské vize
2013 - Muzeum Stará Čistírna - Bubeneč-Praha 2016 - KTF UK - Check landscape
2014 - UK KTF - Obrazy 2017 - KTF UK - Strukturální systémy


Kamil John *1991

2011-2012 ČVUT Fakulta architektury, obor: Architektura a urbanismus
2015-2018 ISŠ Cheb – Uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů – houslař
2017-2018 Pracuje jako truhlář

Tvorba tohoto umělce se opírá o důkladnou anatomickou studii lidského těla a obličeje. Je přesvědčen, že k vytvoření vizuálně atraktivního díla je zapotřebí nejdříve perfektní znalost forem. U děl zde vystavených lze tedy pozorovat snahu o přesné zachycení svalové a kosterní soustavy modelu. V barevné malbě dochází k experimentování s formou.
Převážná většina autorových děl jsou kresby tužkou, uhlem a perem. Věří, že tato média se nejlépe hodí na zachycení detailů a figuře a v obličeji.
Obsahově autor inklinuje k portrétu a aktu s pramalým zájmem o zapojení do prostředí. U portrétní a ilustrační tvorby se soustřeďuje na výraz obličeje a na rozdílnost charakterů. U kreseb aktů mnohdy zachází až na pomezí pornografie.
Nejdůležitějším aspektem jeho tvorby je pro autora vizuální přitažlivost, snad až snaha o absolutní krásu. Proto lze v jeho kresbách najít třeba i florální motivy. O symboliku a jiné významové roviny obrazu se nezajímá. V autorově práci je zásadní meditativní přístup a zájem o skutečnost, kdy všechny okolní vlivy vědomě potlačuje a celá síla pozorování se soustřeďuje jen a pouze na model
Autor se taktéž okrajově věnuje řezbářské tvorbě a v současné době studuje výrobu houslí.


Jan Šimsa *1992

2011-2015 ČVUT – Fakulta Informačních Technologií
2015-2017 International Business Academy: Multimedia Design

Developer webových stránek na plný úvazek, designer a podnikatel.

Ve svých dílech zkoumá zejména světlo, které v pozorovateli vytváří dojem strukruty, tvaru, objemu a hloubky. Hledání obrazové formy provádí svérázným způsobem pomocí experimentů s materiálem, který hraje výraznou roli v jeho vnímání okolí. Začíná obvykle od černo-černého podkladu – coby tmy, nebo-li absence světla, a postupně postupuje přes elementy, které světla odrážejí více a více. Každá další vrstva tak přidává místa s více světlem bez ohledu, zda-li jde o pozadí, nebo o hlavní objekt. Obrazy na diváka působí potemnělým někdy až hororovým charakterem. Figuru autor pojímána jako plnohodnotnou součást prostoru. Kromě zájmu o světlo a materiál jsou dalším charakteristickým rysem obrazu silné konturovací linie, které oddělují jednotlivé tvary a odkazují na autorovy začátky při studiu kresby a jeho oblíbeného média –komixu.

Při své tvorbě experimentuje s různými technikami, především však s akrylovými barvami, ale třeba i křídou nebo akvarelem. Barvy nanáší štětci, špachtlí, prsty nebo třeba rty kolegyně. Mnohdy ve silnějších vrstvách, kterým dále rytím dává dodatečnou strukturu a plasticitu.

V současné době se zabývá zejména digitálními médii, ale malbu jako takovou nikdy neopustil.

Otevírací doba 18. 10. 2018

18.10.2018

Kvůli dnešním akcím v Galerii DESET, v Kolíně a komentované vycházce v Praze 1 je Trmalova vila otevřena jen do 14:00. Děkujeme za pochopení.

Strašnice - střípky ze života pražské periferie

19.06.2018 - 30.09.2018

V úterý 19. června v 18:00 bude v Trmalově vile slavnostně zahájena výstava Strašnice - střípky ze života pražské periferie. Výstava bude v Trmalově vile k prohlédnutí až do 30. srpna 2018. Na vernisáž i výstavu Vás srdečně zveme.

Pěvecký koncert žáků Olgy Novotné v Trmalově vile

05.09.2018

Kotěrovo centrum architektury Vás srdečně zve na pěvecký koncert studentů pod vedením Olgy Novotné, který se uskuteční 5. září od 19 hod v Trmalově vile.

Provoz Trmalovy vily

05.07.2018 - 06.07.2018

Ve sváteční dny 5. a 6. července je Trmalova vila uzavřena. Děkujeme za pochopení

Svatojánský večer v Trmalově vile

23.06.2018

Dne 23. června Vás co nejsrdečněji zveme do Trmalovy vily na Svatojánský večer. Na programu bude promítání představení z Křižíkovy fontány s názvem Sny nocí svatojánských. Těšit se také můžete na piknik spojený s grilováním nebo opékáním. Pro zájemce je také možnost sbírání bylinek rostoucích přímo v zahradě Trmalovy vily.

Na grilování si prosím doneste vlastní suroviny. Nápoje bude možné zakoupit na místě.

Vstupné dobrovolné.

Vernisáž výstavy Strašnice...střípky ze života pražské periferie

19.06.2018

V úterý 19. června jsme v hojném počtu zahájili výstavu s názvem Strašnice...střípky ze života pražské periferie... Výstavu budete mít možnost v Trmalově vile navštívit až do konce září. Fotografie pocházejí z Muzea hl. města Prahy.

Přednáška o Ladislavu Machoňovi

07.06.2018

Ve čtvrtek 7. června přijde prof. Vladimír Šlapeta do Trmalovy vily povídat o životě a díle architekta Ladislava Machoně. Přednáška začíná v 18 hodin. Všechny srdečně zveme.

Iain Patterson - Out West

17.04.2018 - 27.05.2018

Kotěrovo centrum architektury, vydavatelství Foibos Books, MČ Praha 10 a Kabinet architektury Vás srdečně zvou na vernisáž výstavy Iain Patterson - Out West. Vernisáž se uskuteční v úterý 17. dubna 2018 v 18:00 v Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10 - Strašnice.

Umělec a pedagog Iain Patterson (1946) vyučoval třicet let na Škole kresby a malířství v College of Art v Edinburgu. Úzce spolupracoval s New 57 Gallery a Collective Gallery v Edinburgu, kterou založil a léta řídil. Jeho práce můžeme nalézt ve Scottisch Arts Council, ale i v Muzeu moderního umění (MoMA) v New Yorku.

Výstava trvá do 27. 5. 2018
Kurátoři: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec / Kabinet architektury

Cena Františka Kriegla v Trmalově vile

23.05.2018

Na zahradní slavnosti 23.května 2018 v Trmalově vile předali představitelé Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla pro rok 2018 zakladateli a řediteli neziskové organizace Naděje Iljovi Hradeckému, který se dlouhá léta věnuje pomoci lidem v sociální nouzi. Podle poroty se Hradecký vytrvalou prací zasloužil o „celkový rozvoj sociálních a zdravotně sociálních služeb v České republice a o lepší vztah veřejnosti k lidem v nouzi vůbec“.
Účastníci slavnosti si se zájmem prohlédli exteriéry i interiéry vily, někteří se živě zajímali o možnost pronájmu prostor i zahrady na prezentační i na soukromé akce. Zaujaly je publikace, které vydává ve vile sídlící nakladatelství FOIBOS BOOKS specializované na nejkrásnější, nejzajímavější a architektonicky unikátní stavby v České republice i v zahraničí. Zajímala je i reprezentativní edice památek UNESCO v České republice a projekt Stavby století České republiky 1918-2018.

Ian Patterson - fotografie

17.04.2018 - 18.04.2018

Slavnostní zahájení vernisáže výstavy Iana Pattersona proběhlo v Trmalově vile v úterý 17. 4. 2018. Další den následovala přednáška Iana Pattersona o Charlesi Renie Mackintoshovi. Fotografie z těchto dvou pěkných večerů si zde můžete prohlédnout.

Velikonoce v Trmalově vile

27.03.2018

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila a Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na velikonoční odpoledne s programem pro děti i dospělé

Veselé Velikonoce
s lidovými tradicemi svátků jara v Trmalově vile

v úterý 27. března 2018 od 17 hodin
Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10

Program:
• pletení pomlázek
• výstavka soukromé sbírky kraslic
• výzdoba kraslic voskovou technikou – návštěvníci mohou vyzkoušet
• ochutnávka tradičních velikonočních pochoutek
Lidovými velikonočními zvyky a obyčeji bude provázet Alena Samohýlová.

rezervace na mail: e.pavlikova@foibos.cz, tel. 739 160 258

Velikonoce 2018 v Trmalově vile

27.03.2018

Odpoledne v úterý 27. března jsme strávili v Trmalově vile pěkné odpoledne, které se neslo v duchu lidové velikonoční tvorby. S malováním krásných kraslic nás seznámila paní Alena Samohýlová, všichni měli také možnost vyzkoušet si vytvořit nějaké veselé vajíčko a ochutnat pochutiny, které se k těmto svátkům váží.

Fotografie z promítání filmu Válečné nevěsty

01.03.2018

Ve čtvrtek 1. března jste měli možnost v Trmalově vile shlédnout pracovní verzi filmu velmi zajímavého filmu Válečné nevěsty. Fotografie z promítání jsou zde k prohlédnutí.

Kotěra, Plečnik a Pražský hrad

20.02.2018

V úterý 20. února Vás srdečně zveme na přednášku Damjana Prelovšeka s názvem Kotěra, Plečnik a Pražský hrad. Přednáška se uskuteční v Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10 v 18:00. Prosíme o potvrzení účasti na mail e.henkrichova@foibos.cz nebo na tel. 777 100 557.

Fotografie z přednášky Kotěra, Plečnik a Pražský hrad

20.02.2018

Fotografie z přednášky prof. Damjana Prelovšeka o Kotěrovi, Plečnikovi a Pražském hradu. Za poslední fotografii děkujeme panu Matouši Erbanovi.

Prodloužení výstavy Stavby století republiky v Praze 10 a UNESCO, Praha, Telč a Český Krumlov

13.01.2018 - 15.02.2018

Aktuální výstavy Stavby století republiky v Praze 10 a UNESCO, Praha, Telč a Český Krumlov jsou prodlouženy. V Trmalově vile budou k navštívení až do 15. února.

Salon Jana Kotěry a slavnostní zahájení dvou výstav

18.12.2017

V pondělí 18. prosince si spolecne připomeneme výročí narození architekta Jana Kotěry u jeho hrobu na Vinohradském hřbitově. Následně v Trmalově vile zahájíme výstavu s názvem Stavby století v Praze 10 a také výstavu UNESCO, Praha, Telč a Český Krumlov, která se koná k připomenutí 25. Výročí zapsání těchto lokalit do seznamu Světového dědictví UNESCO. Na tento bohatý pondělní program Vás srdečně zveme.

Vánoční pěvecký koncert - ZRUŠENO

16.12.2017

V sobotu 16. prosince Vás zveme do Trmalovy vily na Vánoční pěvecký koncert z díla L. Janáčka, A. L. Webera a dalších v podání Jitky Matrasové, Marie Kínové, Moniky Hobzíkové, Václavy Kozlíkové, jany Kozlíkové a Martina Hulce. Na klavír zahraje Táňa Gricová.

VÁNOČNÍ PĚVECKÝ KONCERT JE Z DŮVODU NEMOCI ZRUŠEN.

Úsměvy Olgy Scheinpflugové

13.12.2017

Kotěrovo centrum architektury, Foibos Books a Městská část Praha 10 Vás srdečně zvou na předvánoční večer na téma Úsměvy Olgy Schneipflugové, který se koná na počest 115. výročí jejího narození ve středu 13. prosince od 18 hod v Trmalově vile.

PROVOZ VILY 25. 10. 2017

25.10.2017 - 25.11.2017

Dne 25. října je vila z provozních důvodů veřejnosti uzavřena.

Děkujeme za pochopení

Starostrašnické vinobraní v zahradě Trmalovy vily

07.10.2017

Srdečně Vás zveme na Starostrašnické vinobraní do zahrady Trmalovy vily. Vinobraní se koná 7. října od 14:00 v Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10 - Strašnice.

Fotografie ze Starostrašnického vinobraní 2017

07.10.2017

V sobotu 7. října se v zahradě Trmalovy vily konalo tradiční Starostrašnické vinobraní. Fotografie z této události Vám zde přinášíme k prohlédnutí.

Studentská Thalie - fotografie

30.09.2017

V sobotu 30. září se v Trmalově vile odehrálo setkání mladých literárních talentů pod vedením významných českých spisovatelů a publicistů Petra Koudelky, Lubomíra Brožka a Jana Kratochvíla.

Fotografie z této akce jsou k prohlédnutí zde.

Pěvecký koncert v Trmalově vile

05.09.2017

Kotěrovo centrum architektury Vás srdečně zve na pěvecký koncert studentů pod vedením Olgy Novotné, který se uskuteční 5. září od 19 hod v Trmalově vile.

Pro rezervaci míst, prosím, volejte tel. 274 777 309, 777 100 557 nebo pište na: e.henkrichova@foibos.cz.

Ve čtvrtek 13. 7. je Trmalova vila veřejnosti uzavřena

13.07.2017

Ve čtvrtek 13. července je z provozních důvodů vila veřejnosti uzavřena. Děkujeme za pochopení.

První svatba roku 2017 v Trmalově vile

14.06.2017

Dne 14. června se v Trmalově vile uskutečnila nádherná svatba, ze které Vám přinášíme pár krásných fotografií k prohlédnutí

Ve víru flamenca aneb Španělské oblouznění

05.06.2017

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila, vydavatelství FOIBOS BOOKS a
Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na koncert:
Ve víru flamenca aneb Španělské oblouznění.
Láska a vášeň, temperament a tanec v latinských rytmech!
Večer melodií, které složili Manuel de Falla, Heitor Villa-Lobos, Rupert Chapí anebo Enrique Granados, a reflexe hispánské duše v uměleckém slově.
Účinkují:
Karolína Žmolíková – soprán
Ludmila Juránková – klavír
Miroslav Žára – kytara
Večerem provede Václav Žmolík.

rezervace míst: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz, tel. 274 777 305, 777 100 557

Doma u Aloise Dryáka

23.05.2017

V úterý 23. května 2017 v 18 hod. si Vás Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila, vydavatelství FOIBOS BOOKS
a Městská část Praha 10 dovolují pozvat na přednáškový večer z cyklu Rok osobností pražské architektury s názvem Doma u Aloise Dryáka významného secesního architekta a osobnosti Prahy 10, který se uskuteční v úterý 23. května v 18 hodin. Životem a dílem tohoto architekta nás provede ing. Jan Stěnička.
Večer se koná za podpory MČ Praha 10
rezervace míst:e-mail: e.henkrichova@foibos.cz, tel. 274 777 305, 777 100 557

Doma u Aloise Dryáka - fotografie

23.05.2017

V úterý 23. května se v Trmalově vile konal večer s názvem Doma u Aloise Dryáka, významného secesního architekta a osobnosti Prahy 10.
Životem a dílem nás provede ing. Jan Stěnička.
Fotografie z této akce si zde můžete prohlédnout.

Výstava muškátů a bylinek

17.05.2017

Ve středu 17. května 2017 v 18 hod. si Vás Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila, vydavatelství FOIBOS BOOKS
a Městská část Praha 10 dovolují pozvat na výstavu muškátů a bylinek do zahrady Trmalovy vily, Vilová 11, Praha 10 Strašnice.
S velkým sortimentem bylinek se představí Trvalková školka PERENY, Předměřice nad Jizerou.
Poučení k bylinkám provede ing. Ivana Kořešníková z firmy ROSSYservis.
Exponáty muškátů dodá Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i.v Průhonicích, odborně o květinách – ing. Tomáš Fánči.
Vystavené exponáty bude možno na místě zakoupit.
Večer se koná za podpory MČ Praha 10
rezervace míst:e-mail: e.henkrichova@foibos.cz, tel. 274 777 305, 777 100 557

Fotografie z výstavy muškátů a bylinek

17.05.2017

Ve středu 17. května jsme se měli možnost v Trmalově vile seznámit s nejrozmanitějšími druhy muškátů a různými druhy bylinek.
S velkým sortimentem bylinek se představila Trvalková školka PERENY z
Předměřic nad Jizerou.
Poučení k bylinkám poskytla Ing. Ivana Kožešníková z firmy ROSSYservice a.s.
Exponáty muškátů pocházely z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i.v Průhonicích, odborně o květinách – Ing. Tomáš Fánči.

Večer s vůní čokolády a orientu

11.05.2017

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila a Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na přednáškový večer z cyklu Putování za osobnostmi a památkami Prahy 10.
Tentokrát se seznámíme s Františkem Maršnerem, majitelem první české čokoládovny na Královských Vinohradech - Orionky.
Celým večerem nás bude provázet publicista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor Václav Žmolík a s historií a současností výroby čokolády nás seznámí Martina Šilhánová, manažerka společnost Netlé. Nebude chybět hudební doprovod v lationskoamerickém rytmu v podání Karolíny Žmolíkové.

Fotografie z Večera s vůní čokolády a orientu

11.05.2017

Dne 11. května jsme zavzpomínali na další významnou osobnost Prahy 10 pana Františka Maršnera, majitele první české čokoládovny na Královských
Vinohradech – slavné Orionky.
Celým večerem nás provázel publicista, rozhlasový a televizní redaktor a moderátor Václav Žmolík a hudebně doprovázela Karolína Žmolíková s
Fotografie z tohoto čokoládou provoněného večera si zde můžete prohlédnout.

Významné Kotěrovy interiéry a nábytek a jejich klientské vazby

03.05.2017

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila, vydavatelství FOIBOS BOOKS a Městská část Praha 10 si Vás 3. května dovolují pozvat na přednáškový večer z cyklu Rok osobností české architektury. Tématem tohoto večera bude slavný architekt Jan Kotěra a jeho nábytková a interiérová tvorba, se kterou nás seznámí PhDr. Daniela Karasová, CSc.
rezervace míst: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz, tel. 274 777 305, 777 100 557

Fotografie z přednášky PhDr. Daniely Karasové o interiérech Jana Kotěry

03.05.2017

Ve středu 3. května se v Trmalově vile uskutečnila přednáška vedená paní doktorkou Danielou Karasovou na téma významných Kotěrových interiérů a nábytku a jejich klientských vazeb. Vy si zde fotky z tohoto příjemného večera můžete prohlédnout.

Otevírací doba o Velikonocích

14.04.2017 - 17.04.2017

Během Velikonoc 14. - 17. dubna 2017 je Trmalova vila zavřena. Děkujeme za pochopení a přejeme krásné velikonoční svátky!

Fotografie z Velikonoc v Trmalově vile

10.04.2017

V neděli 9. dubna jsme v Trmalově vile mohli společně oslavit Velikonoce, svátky jara. Ke správnému prožití těchto svátků samozřejmě patří barvení vajíček a pletení pomlázek. Jak vyrobit krásné kraslice nám ukázaly Hana Maříková a Alena Samohýlová. Zábavu pro děti obstarala balónková dílna Veselé korálky a také klaun Ferola.
Nechybělo také krásné jarní počasí a hudební doprovod v podobě kapely Hudba na klíč. Za městskou část Praha 10 se zúčastnila paní Dagmar Lešenarová a pan Viktor Lojík.
Fotografie z této akce si zde můžete prohlédnout.

Velikonoce v Trmalově vile

09.04.2017

V neděli dne 9. dubna se můžete těšit do Trmalovy vily na zábavný velikonoční program s názvem "Veselé velikonoce s lidovými tradicemi svátků jara".
Ve vile na Vás budou čekat hry a zábava s uměleckou skupinou "Hudba na klíč", ochutnávka tradičních velikonočních pochoutek či výstava soukromé sbírky kraslic. Sami si také můžete vyzkoušet pletení pomlázek nebo zdobení vajíček voskovou technikou.
Rezervace míst na tel. 777 100 557 nebo na mail: e.henkrichova@foibos.cz

Fotografie ze vzpomínkového večera na Karla Poláčka

31.03.2017

Ve čtvrtek 30. března nám v Trmalově vile představili dílo významného spisovatele Karla Poláčka prof. PhDr. Vladimír Křivánek a Lubomír Brožek. Přednášku četbou úryvků z Poláčkova díla doprovázela paní Kateřina Ryšavá.

Doma u Karla Poláčka

30.03.2017

Ve čtvrtek 30. března se v Trmalově vile uskuteční vzpomínkový večer z cyklu Putování za osobnostmi a památkami Prahy 10.
U příležitosti 125. výročí narození předního spisovatele Karla Poláčka nese událost název Doma u Karla Poláčka.
Dílo tohoto spisovatele nám představí Lubomír Brožek, předseda Klubu pražských spisovatelů a prof. PhDr. Vladimír Křivánek, literární historik.
Akce se koná za podpory městské části Praha 10.
Rezervace míst na tel. 777 100 557,
mail. e.henkrichova@foibos.cz

Vzpomínání na Václava Zítka, jednoho z nejvýznamnějších českých pěvců poválečné generace

23.02.2017

Večer s ukázkami jeho pěveckého umění uvádí PhDr. Jaroslav Someš, divadelní historik, publicista a recenzent.

Vzpomínání se koná ve čtvrtek 23. února 2017 v 18 hod.
Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10 - Strašnice
za podpory MČ Praha 10.

rezervace míst: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz, tel. 274 777 305, 777 100 557

Nová stálá expozice Kotěra, učitel bydlení v Trmalově vile

03.06.2015 - 31.12.2016

Za uplynulých více jak šestnáct let, kdy byla Trmalova vila, majetek MČ Praha 10, otevřena veřejnosti, uspořádala desítky výstav a jiných akcí, přibližujících návštěvníkům architektonické dědictví Prahy 10, hlavního města, českých, moravských a slezských regionů a krajů. Ale také například slavné vily Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska.

Trmalova vila jako Dům muzeum je sama živým svědectvím architektonického umu zakladatelské osobnosti moderní české architektury Jana Kotěry, a její činnost toto svědectví Kotěrovy tvorby a tvorby dalších vynikajících architektů dále rozšiřuje. Zejména zásluhou nakladatelství FOIBOS BOOKS a Kotěrova centra architektury o.p.s. mohou dnes návštěvníci a čtenáři nacházet stovky příkladů vynikajících děl architektury ve více jak sedmdesáti vydaných publikacích a desítkách výstavních expozicí.
Mezi desítkami s Trmalovou vilou spolupracujících osobností a institucí zvláště vyniká mnohaletá spolupráce s Uměleckoprůmyslovým muzeem. Díky plodné spolupráci obou institucí měli pravidelní i nepravidelní návštěvníci Trmalovy vily příležitost seznamovat se s různými aspekty Kotěrovy tvorby, nejen nábytkové, ale i širšího okruhu jeho žáků a spolupracovníků, objednavatelů a dalších prominentů jeho doby, tak významné pro rozvoj české a moravské národní kultury první poloviny 20. století.
V letošním roce přináší obapolná snaha další významný počin v realizaci stálé expozice Kotěra, učitel bydlení.
Stálá expozice je zaměřená na vilovou, interiérovou a nábytkovou tvorbu tohoto velikána české architektury, sestavená z pečlivého výběru miniukázek nábytkových souborů pro konkrétní objednavatele, doplněných dobovými fotografiemi na textilních svitkách-kakemonech. Mezi exponáty jsou nábytkové části z Peterkova domu na Václavském náměstí,, z bytu profesora dějin umění Karla Boromejského Mádla a dalších. Autorkou výstavní expozice je PhDr. Daniela Karasová, CSc. kurátorka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Soubor nábytku zapůjčilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.
Druhá částí expozice seznamuje s vilami, rodinnými domy, koloniemi úřednických, dělnických a zaměstnaneckých domů, vyprojektovanými Janem Kotěrou ve dvou prvních desetiletích XX. století pro rodiny například továrníka Tomáše Bati, učitele Trmala, pro rodiny dělníků královédvorských železáren a další.

Pozvánka na salon Jana Kotěry

19.12.2016

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila a Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na akci z cyklu Advent 2016 s Trmalovou vilou

XVI. Salon Jana Kotěry v Trmalově vile


Předvánoční čas je také dobou pravidelných setkání s tvorbou osobnosti Prahy 10 Jana Kotěry. Jeho vila v Hradešínské ulici byla nejen domovem jeho rodiny, ale také ateliérem a školou, kterou prošli mnozí slavní čeští architekti.
XVI. Salon již tradičně zahájíme položením květin k hrobu Jana Kotěry na Vinohradském hřbitově ve 14 hodin, od 16 hodin proběhnou komentované prohlídky Trmalovy vily a od 18 hodin přednáška arch. Zdenka Lukeše o architektu a pedagogovi Janu Kotěrovi.

V pondělí 19. prosince 2016

14 hodin – položení květin k hrobu Jana Kotěry na Vinohradském hřbitově
16 hodin – komentovaná prohlídka Trmalovy vily
18 hodin – přednáška arch. Zdenka Lukeše o Janu Kotěrovi
V pondělí 19. prosince 2016

Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10

Projekt je podpořen grantem MČ Praha 10

rezervace míst do 18.12.2016, 12:00
na: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz
tel. 274 777 305, 777 100 557

ADVENTNÍ VEČER S CEMBALISTKOU ALENOU HÖNIGOVOU

16.12.2016

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila a Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na večer z cyklu Advent 2016 s Trmalovou vilou

Cembalistka Alena Hönigová, zahraje v pátek 16. prosince od 18 hodin v Trmalově vile. Srdečně Vás zveme na tento krásný adventní koncert.
Můžete se těšit na skladby A. Vivaldiho, H. Purcella, Ch.W. Glucka a improvizace na vánoční koledy.


Projekt se koná za podpory MČ Praha 10. Záštitu převzali Ing. Vladimír Novák, starosta MČ Praha 10 a Ing. Tomáš Pek, radní MČ Praha 10

rezervace míst do 16.12.2016 do 12:00 na: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz
tel. 274 777 305, 777 100 557

JAN KOTĚRA A TVŮRCI MODERNÍ ARCHITEKTURY ZLÍNA

12.12.2016

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila a Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na pohádkové odpoledne z cyklu Advent 2016 s Trmalovou vilou

JAN KOTĚRA A TVŮRCI MODERNÍ ARCHITEKTURY ZLÍNA

Předvečer Kotěrova životního jubilea představí prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta v Trmalově vile jeho tvorbu ve Zlíně a Zlínském kraji a tvorbu jeho žáků, spolupracovníků Františka Lydie Gahury, Miroslava Lorence a dalších tvůrců moderní architektury Zlína a Zlínského kraje.

V rámci večera se také představí a slavnostně otevře výstava žáků a spolupracovníků Jana Kotěry

V pondělí 12. prosince 2016 od 18:00
Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10

Projekt je podpořen grantem MČ Praha 10

rezervace míst do 12.12.2016, 12:00 na: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz
tel. 274 777 305, 777 100 557

ADVENTNÍ POHÁDKOVÉ ODPOLEDNE

10.12.2016

Kotěrovo centrum architektury o.p.s. - Trmalova vila a Městská část Praha 10 si Vás dovolují pozvat na pohádkové odpoledne z cyklu Advent 2016 s Trmalovou vilou

ADVENTNÍ POHÁDKOVÉ ODPOLEDNE

Trmalova vila se stala na několik měsíců útočištěm souboru Dívadlo, které zde nazkoušelo půvabnou „Pohádku o zakleté holubičce“.
V tomto adventním čase pozveme rodiny s dětmi na její slavnostní předpremiéru do Trmalovy vily.

v sobotu 10. prosince 2016 od 15:00

Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10 Projekt je podpořen grantem MČ Praha 10

rezervace míst do 8.12.2016
na: e-mail: e.henkrichova@foibos.cz
tel. 274 777 305, 777 100 557

Poetické fórum Studentské Thálie

23.11.2016

Poetické fórum Studentské Thálie, jež je součástí básnického festivalu Den poezie, se odehraje ve středu 23. listopadu od 19 hodin v Trmalově vile v Praze 10 – Strašnicích.

Studentská Thálie 2016 zakončí letošní ročník očekávanou podzimní Cenou Františka Hrubína a Poetickým fórem Studentské Thálie.

Prestižní soutěž pro mladé talenty, Studentská Thálie 2016, se symbolicky ohlíží za letošním ročníkem a spolu s oceněnými studenty vyhlíží literární vlaštovky uměleckého podzimu v podobě dvou událostí, pořádaných s Klubem pražských spisovatelů a uměleckou agenturou Foibos.
Studentská Thálie 2016 probíhá pod záštitou předsedy Klubu pražských spisovatelů Lubomíra Brožka, ve spolupráci s Ministerstvem kultury, Novou scénou Národního divadla a Divadlem Na Prádle. Hlavním mediálním partnerem je TV Prima, která natočila několik zajímavých reportáží pro pořad TOP STAR a Odpolední zprávy.
„Pozvání na naše Gala na Nové scéně Národního divadla přijala řada osobností, jejichž přítomnosti si moc ceníme. Slavnostní program se zájmem sledovaly herečky Zdeňka Procházková a Miriam Chytilová, k hostům předávání cen mj. patřili Ondřej Brousek, Jiří Hromada, Patrik Děrgel, Aleš Cibulka, Diana Šoltýsová, Lumír Olšovský, Jan Cimický či Eva Hrušková s Janem Přeučilem,“ říká ředitelka Studentské Thálie Dana Benešová-Trčková.

Blíží se druhý ročník Ceny Františka Hrubína, oceňující středočeské autory, kde také letos nebude Studentská Thálie chybět. Nejzajímavější knižní počin roku představí básník a předseda Klubu pražských spisovatelů Lubomír Brožek, o vlastní reflexi Hrubínova díla se podělí oceněná autorka Ozvěn Studentské Thálie 2016 Michaela Valentová z Gymnázia nad Kavalírkou. Na literární akci se můžete těšit v úterý 8. listopadu od 18 hodin v Šímově síni Muzea umění a designu v Benešově.

Poetické fórum Studentské Thálie, jež je součástí básnického festivalu Den poezie, se odehraje ve středu 23. listopadu od 19 hodin v Trmalově vile v Praze 10 – Strašnicích.
Na setkání mladých tvůrců a literátů, spojeném se čtením účastníků Autorského počinu Studentské Thálie, vystoupí i hosté ze soutěžních festivalů Ortenova Kutná Hora a Hořovice Václava Hraběte. Spisovatel a mentor Studentské Thálie Petr Koudelka zde pokřtí svou experimentální románovou novinku Dýdžej Don Juan a ti druzí.

Děkujeme všem za přízeň a těšíme se na jubilejní ročník Studentské Thálie 2017.

Na inspirativní nápady se těšíme na adrese info@studentskathalie.cz či fcb.
Novinky, podrobnosti a pozvánky můžete sledovat na https://www.facebook.com/StudentskaThalie .

Ryzí architekt František Roith

22.11.2016

V úterý 22. listopadu 2016 v 18 hodin se v Trmalově vile uskuteční přednáška o architektu Františku Roithovi, kterého představí ing. arch. Petr Krajči.
Srdečně Vás zveme na tuto událost.


Vstupné 50 kč.

Emil Kolben - Podnikatel, inventor a jeho rodina v soukolí 20. století

24.10.2016

Rádi bychom Vás pozvali na přednášku
z cyklu Rok osobností Prahy 10. V pondělí 24.10. 2016 bude v Trmalově vile přednášet PhDr. Miloš Hořejš, o jednom z nejvýznačnějších českých podnikatelů a elektrotechniků, který měl svou vilu právě na Praze 10.
Přijďte si poslechnout přednášku na téma: Emil Kolben - Podnikatel, inventor a jeho rodina v soukolí 20. století.

Pozvánka na pořad Karel Čapek mezi námi

18.09.2016

Zveme Vás na setkání se spisovatelem Karlem Čapkem, které se uskuteční 18. září 2016 v 16 hodin na zahradě Trmalovy vily.


Program:
Divadlo Na Vinohradech – Loupežník, Karel Čapek, úryvek
Marek Holý
Sabina Rojková

Divadelní skupina z gymnázia Gutha-Jarkovského, Praha
Zářivé hlubiny – bratři Čapkové
povídka o Titaniku

Divadlo Tramtárie Olomouc
RUR, úryvek

Soubor GUTTA, Plzeň
Je dobře umírat v lásce
Blanka Koželuhová
Jiří Hlobil
korespondence a dialogy Karla Čapka s Olgou Scheinpflugovou

Slovem provází Ondřej Kepka
Hudbou doprovází Petr Kodl

Divadelní představení Čapkovy vize

28.06.2016

Zveme Vás na představení Karla Bergmana Čapkovy vize, které se bude konat v
úterý 28. června 2016 od 18 hodin na zahradě Trmalovy vily.
Představení bude v anglickém jazyce.
Těšíme se na Vás

Přednáška Architekt Pavel Janák

22.06.2016

Zveme Vás na přednášku Architekt Pavel Janák, kterého představí historik architektury, odborný publicista a vysokoškolský pedagog Ing. arch. Zdeněk Lukeš.

přednáška se bude konat ve středu 22. června 2016 v 18 hodin
rezervace na mob. 777 100 557 nebo email e.henkrichova@foibos.cz

Večer o architektu F. A. Librovi v Trmalově vile 6. 4. 2016

06.04.2016

Další večer o slavných pražských architektech bude ve středu 6. dubna 2016 v 18 hodin v Trmalově vile v Praze Strašnicích.
S významnými stavbami a rozsáhlou tvorbou architekta F. A. Libry seznámí paní docentka Ing. arch. Radomíra Sedláková, kurátorka Národní galerie v Praze.
Večer se koná na počest 125. výročí architektova narození.

Slavné vily cestovatele Hanzelky a Zikmunda a další vynikající stavby architekta Zdeňka Plesníka v Trmalově vile

29.02.2016 - 24.03.2016

Výstavu 12 staveb z bohaté tvorby jednoho z nejvýznamnějších architektů druhé poloviny 20. století působícího převážně ve Zlíně.
Po studiích na střední dřevařské škole pokračoval ve studiu architektury v Praze na UMPRUM u Pavla Janáka mezi lety 1933-37. Školu mohl plně dokončit až v roce 1947, neboť za války musel projít i koncentračním táborem po uzavření vysokých škol nacisty. Rovněž byl žákem u profesora Gočára.
Ve Zlíně pracoval naplno jako zaměstnanec Centroprojektu od roku 1949. Jeho pojetí staveb v poválečném Zlíně značně vystupovalo z kontextu architektonických trendů té doby.
Zdeněk Plesník byl činný i jinde v republice a po světě. Z mimozlínských staveb určitě stojí za zmínku realizace hvězdárny ve Valašském Meziříčí (1950-56)), vysílač v Pekingu (1954). Po celý profesní život se architekt Plesník věnoval také četným stavbám továrních a výrobních objektů a areálů - Oděvní závod Prostějov (1956-63), MEZ Hulín - nebo objekty výzkumných ústavů (Liberec 1969-76, Ústí nad Orlicí) po celém Československu i ve světě.

Výstava, kterou měli možnost zhlédnout návštěvníci ve Zlíně a ve Valašském Meziříčí je v Kotěrově centru architektury - Trmalově vile v Praze Strašnicích nyní přístupná až do 24. března 2016.

Spolu se stálou expozicí Jan Kotěra učitel bydlení tak můžete v Trmalově vile poznat tvorbu dvou vynikajících architektů, zakladatele moderní české architektury Jana Kotěry a důstojného pokračovatele v nelehké době druhé poloviny 20. století Zdeňka Plesníka.

Přijďte do Trmalovy vily, budeme se na Vás těšit.

Kotěrovo centrum architektury o.p.s.

Architekt Josef Gočár

22.03.2016

Zveme Vás na 11. večer s osobností v Trmalově vile.
Tentokrát Vám představíme architekta Josefa Gočára.
Dílo předního českého architekta představí historik architektury, odborný publicista a vysokoškolský pedagog Ing. arch. Zdeněk Lukeš v úterý 22. 3. 2016 v 18 hodin v
Trmalově vile, Vilová 11, Praha 10
Rok osobností pražské architektury 2016 je podpořen grantem hl. města Prahy

Desátý večer s Vlado Miluničem, autorem Tančícího domu

03.03.2016

Vlado Milunić na večeru osobností v Trmalově vile
Ve čtvrtek 3. března v 18 hodin se uskuteční v Trmalově vile v Praze Strašnicích
večer z cyklu Rok osobností pražské architektury 2016.
Architekt Vlado Milunić na něm pohovoří o Tančícím domě, který navrhl spolu s Frankem O. Gehrym.
Řeč bude jistě také o dalších stavbách z nichž například Areál Hvězda na Petřinách, Dům dětí a mládeže v Modřanech, Domovy důchodců v Bohnicích, v Malešicích, v Chodovci, v Hájích a mnohé další stojí opravdu za pozornost.
A to nemluvíme o pozoruhodných studiích, plánech a projektech.
Architekt Vlado Milunić je ve svých 75 letech stále invenční a mimořádný tvůrce, se kterým stojí za to se alespoň setkat a pohovořit.
A právě tuto možnost vám nabízíme na besedě s číší vína, kterou pořádáme u příležitosti jeho životního jubilea.
Kotěrovo centrum architektury – Trmalova vila

Pozvání na devátý večer s osobností Prahy 10

07.02.2016

Zveme Vás na večer s osobností Miroslava Horníčka, který se bude konat v Trmalově vile v úterý 16. února 2016 od 18 hodin.
Tento večer naše setkání provází Ing. Pavel Kopp, který nám představí Miroslava Horníčka nejen jako herce, spisovatele, ale jako osobního přítele, se kterým uspořádal řadu výstav v Čechách, v Itálii a vydal s ním poutavou knihu Chvilky s Itálií.
Večer doplní svými vzpomínkami a hudebním doprovodem písničkář Pavel Půta, který doprovázel Miroslava Horníčka při jeho posledních divadelních vystoupeních.

Rádi Vás uvidíme

Pozvání na večer osobnosti Václava Žmolíka

27.01.2016

Zveme Vás na večer osobnosti Václava Žmolíka do Trmalovy vily ve středu 27. ledna 2016 v 18 hodin.

Tento oblíbený rozhlasový a televizní moderátor
bude vyprávět o své práci pro Český rozhlas a Českou televizi a samozřejmě i o svých cestách po Česku, které se staly inspirací k napsání knih, které můžete v tento den zakoupit.

Výstava Slavné stavby Bohuslava Fuchse

18.12.2015 - 10.01.2016

V rámci XV. Salonu Jana Kotěry vznikla výstava v Trmalově vily Jan Kotěra a jeho žák a spolupracovník Bohuslav Fuchs, která bude k vidění od 17. prosince 2015.
Na kterou Vás zveme.

Prosinec: Dny otevřených dveří i o vánocích

01.12.2015 - 31.12.2015

Trmalova vila má otevřeno o prosincových adventních víkendech od 10:00 do 18:00.

Připravili jsme pro Vás akční ceny publikací z edic Slavné stavby, Slavné vily, UNESCO, ale i publikace o architektech a mnoho jiných knih z nakladatelství FOIBOS.

Mezi svátky bude vila také otevřena od 10:00 do 17:00 hodin.

Budete-li chtít vědět nějaké informace zavolejte na 274 777 305.

Přeje krásný svátky

Doma u Prof. PhDr. Pavla Preisse, DrSc.

09.12.2015

Dovolujeme si Vás pozvat na osmý večer s osobností z cyklu Rok osobností Prahy 10, nazvaný Doma u Prof. PhDr. Pavla Preisse, DrSc. .
Ve středu 9. prosince 2015 v 18 hodin v Trmalově vile (Vilová 11, Praha 10 Strašnice)

Svatomartinský večer v Trmalově vile

11.11.2015

Zveme Vás do Trmalovy vily ve středu 11. 11. 2015 od 18:00.

Výstava Osobnosti a památky Prahy 10

05.10.2015 - 08.11.2015

Zveme Vás na výstavu "Osobnosti a památky Prahy 10" do Trmalovy vily. Expozice představuje zajímavé stavby a osobnosti Prahy 10.
Akce se koná v rámci Dnů Prahy 10, kterou finančně podpořila Městská část Praha 10.

Výstava RUKAMA – HLAVOU – SRDCEM

10.09.2015 - 09.10.2015

Výstava Rukama, hlavou, srdcem v Trmalově vile představí práce devíti učitelů Střední školy umělecké a řemeslné v Praze. Každý z pedagogů zde na malém prostoru předvede drobnou ukázku ze své vlastní tvorby. Výstava je malá, ale ve své pestrosti bohatá: uvidíte zde obrázky, fotografie, keramiku, nábytek, šperky i loutky.

Výstava potrvá od 10. září do 9. října 2015.

Výstava Slavné stavby architektů Milady a Theodora Petříkových

13.08.2015 - 09.09.2015

U příležitosti 120. výročí narození Milady Petříkové jsme v Trmalově vile připravili ve spolupráci a za podpory Jihočeského kraje malou výstavy Slavné stavby Theodora a Milady Petříkových.
Výstava potrvá 9. září 2015.

Doma u sportovního novináře a spisovatele Oty Pavla

24.06.2015

Dalším, již šestým večerem osobností a památek Prahy 10 je pozvání osobnosti Ota Pavla, sportovního novináře a spisovatele.

Květnové pozvání do Trmalovy vily na večer Doma u Bedřicha Šplíchala

21.05.2015

Ve čtvrtek 21. května v 18 hodin se sejdeme Doma u Bedřicha Šplíchala, autora knihy Paměti obce Vršovic u Prahy, kronikáře, učitele, historika. Nahlédneme nejen do Pamětí, ale dovíme se lecos o Vršovicích, ale také o někdejším Šplíchalově muzeu a dalších zajímavostech.

Těšíme se na setkání s Vámi.

Doma u Josefa Čapka

23.04.2015

Dovolujeme si Vás pozvat na čtvrtý večer s osobností z cyklu Rok osobností Prahy 10, nazvaný Doma u Josefa Čapka
Ve čtvrtek 23. dubna 2015 v 18 hodin v Trmalově vile (Vilová 11, Praha 10 Strašnice)

Večerem vzpomínání na malíře a spisovatele, grafika, fotografa a knižního ilustrátora Josefa Čapka a ukázkami z jeho tvorby provází Martin Houska.

Zveme Vás srdečně na tento večer

Doma u Vladimíra Holana

26.03.2015

Dovolujeme si Vás pozvat na třetí večer s osobností z cyklu Rok osobností Prahy 10, nazvaný Doma u Vladimíra Holana
Ve čtvrtek 26. března 2015 v 18 hodin v Trmalově vile (Vilová 11, Praha 10 Strašnice)

Program:
Verše z básníkovy tvorby přednesou studenti gymnázia Na Zatlance, pod vedením profesorky Niny Novákové.
O životě a díle básníka a překladatele pohovoří básník Lubomír Brožek.

Zveme Vás srdečně na tento večer

Doma u Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové

12.02.2015

Dovolujeme si Vás pozvat na druhý večer s osobností z cyklu Rok osobností Prahy 10, nazvaný Doma u Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové.
Ve čtvrtek 12. února 2015 v 18 hodin v Trmalově vile (Vilová 11, Praha 10 Strašnice)

Doma u Karla Čapka

15.01.2015

9. ledna 2015 vzpomínáme 125. výročí narození Karla Čapka
českého prozaika, dramatika, novináře, filmového libretisty, básníka a překladatele, literárního, divadelního a výtvarného kritika

Karlu Čapkovi, vyjmečné osobnosti naší a evropské kultury, bude věnován večer, nazvaný
Doma u Karla Čapka
Bude prvním z večerů cyklu Rok osobností Prahy 10, které budou pořádány v Trmalově vile.
V průběhu roku představíme desítku osobností, o kterých se píše v publikaci Osobnosti a památky Prahy 10, jež vyšla loni v závěru roku.
Vedle Karla Čapka a jeho bratra Josefa vzpomeneme v dalších večerech básníka Vladimíra Holana, spisovatele Otu Pavla, významného českého vědce profesora Viktora Felbra a další.

Zveme Vás srdečně na tento večer, který se uskuteční 15. ledna 2015

Provoz vily 23. 8. 2019

23.08.2019 - 23.08.0219

V pátek 23. srpna je vila i zahrada z důvodu konání soukromé akce veřejnosti uzavřena. Děkujeme za pochopení a budeme se těšit jindy na viděnou.

Výstava k výročí

00.00.0000

Cesta domů.

^
design by
© FOIBOS Books s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.