„Rothmayer, Janák, Fragner“ - Průvodce po architektuře na Pražském hradě 30. až 60. léta XX. století

Úvod > „Rothmayer, Janák, Fragner“ - Průvodce po architektuře na Pražském hradě 30. až 60. léta XX. století

Cena 129 Kč Běžná cena: 149 Kč


 

Publikace tematicky a časově navazuje na publikaci Jože Plečnik. Průvodce po stavbách v České republice, kterou vydal Foibos ve spolupráci se Správou Pražského hradu v roce 2012.

Autoři Zdeněk Lukeš a fotograf Jan Gloc zde představují dílo významných českých architektů na Pražském hradě. Otto Rothmayer, žák a spolupracovník slavného Slovince  Jože Plečnika  rozvíjel jeho nadčasové návrhy  v areálu nejvýznamnější české památky.  O jeho rovněž mimořádném hradním díle se už tolik neví.

Méně je však také známo dílo Pavla Janáka na Hradě, i to, že byl autorem významných rekonstrukcí v éře prezidenta Edvarda Beneše i jeho dvou následníků na prahu padesátých let.

Janákovým pokračovatelem byl další významný český projektant Jaroslav Fragner, jehož hradní práce se kryjí s obdobím jistého politického uvolnění v šedesátých letech.

Tato publikace tedy  alespoň stručně představuje formou architektonického průvodce tyto

osobnosti a jejich realizace. V závěru ještě připomíná několik dalších projektantů, kteří se v tomto období – tedy od třicátých do šedesátých let – podíleli na úpravách, jež probíhaly v areálu Pražského hradu, případně v letní rezidenci prezidentů v Lánech nebo oboře Hvězda v Praze-Liboci, ta tehdy byla rovněž spravována Hradem.

Knížka s bohatou obrazovou dokumentací navazuje na komorní výstavu na toto téma v prostoru pod nedávno obnovenou Plečnikovou vyhlídkou v zahradě Na Valech, pořádanou rovněž v době významných výročí narození, resp. úmrtí jmenovaných architektů.období roku 2017.

 

Kód: 978-80-88258-00-1